Delta Tulcea – Farul Constanţa 1-2 (1-1)

FC Delta a spus adio Cupei României chiar într-un meci decisiv pentru a aduce în premieră la Tulcea o echipă de Liga I. Farul Constanţa le-a luat şansa tulcenilor să vadă pe viu în meci oficial, cu miză, o echipă de primă mână din fotbalul românesc. Meciul cu Farul a arătat cât de nedrept e fotbalul – ocazii peste ocazii pentru Delta şi două goluri din trei ocazii pentru Farul. Horovei a deschis scorul abia în minutul 20, deşi putea să fie şi 3-0 până atunci, Chico a egalat trei minute mai tâziu, iar Ene a adus victoria Farului la două minute după pauză. Încă o campanie de cupă ratată pentru Delta Tulcea căreia în campionat îi mai rămâne, ca de obicei şi cum ne-a obişnuit, ca obiectiv evitarea promovării.