Meci amical: FC Viitorul Constanţa – Delta Tulcea 1-0

Miercuri dimineaţă s-a disputat, la Ovidiu, un meci amical între formaţia de Liga a III-a, FC Viitorul Constanţa, şi  Delta Tulcea. Partida s-a încheiat cu victoria formaţiei constănţene, scor 1-0, unicul gol fiind reuşit de Cosmin Dimcea în min.77.

În prima repriză FC Viitorul a irosit şanse importante prin Grigoraş (min.8 – şut în diagonală puţin pe lângă poartă, min.12 – şut din careu respins în corner de portar) şi Sandu (min.28 – şut de la marginea careului milimetric pe lângă bară), iar Delta a ripostat prin Borza (min.36 – finalizare defectuoasă din centrul careului). În partea a doua gazdele au trecut pe lângă deschiderea scorului în două rânduri prin Ungureanu (min.61 – şut de la 25m respins de portar, min.66 – reluare peste poartă din centrul careului), însă au găsit în cele din urmă drumul spre gol în min.77, când Ungureanu a întors o minge pentru Dimcea, care a reluat în plasă din interiorul careului. FC Viitorul ar fi putut obţine un succes mai clar, însă Banoti a irosit pe final două şanse importante (min.78 – şut în bara transversală, min.87 – voleu puţin pe lîngă poartă din careu).
Au evoluat formaţiile – FC Viitorul: Popa – Militaru (46 Boritz), Rusu (46 Răvoiu), Posteucă-cpt., Şuta (66 Rusu) – Banoti (46 Ungureanu), Florea (46 Dimcea), Durbac (46 Evdochim) – Roşu (65 Florea), Sandu (66 Banoti), Grigoraş (66 Durbac);

Delta Tulcea: Alexe – Peteleu (53 Bratu), Mişilaricu (46 Pătraşcu), Larie-cpt., Petean (46 L.Ştefan) – Filip (46 Cosma), Postelnicu, Macare (46 Coconaşu), V.Creţu (65 Judeanu) – Borza (46 N.Creţu), Pantelie.

Cartonaşe galbene: Posteucă / Petean, Postelnicu, Borza, N.Creţu.

Au arbitrat: Selatin Veli – Semra Veli, Constantin Zelca.

2 Responses

1. Cne mai sunt si astia alexe, ,cosma, grigorov olteanu mai sunt la delta?

2. Da! Dar Grigorov si cu Olteanu au jucat cele mai multe minute turul asta, si au fost menajati! Si cei pe care nu-i stii, probabil reprezinta viitorul nostru!