FC Viitorul – Delta Tulcea 1-3

FC Viitorul Constanţa şi divizionara secundă Delta Tulcea au profitat din plin de pauza impusă de FRF prin reprogramarea etapelor din Liga a II-a şi Liga a III-a din acest weekend. Echipele pregătite de Cătălin Anghel şi Constantin Gache au susţinut, sâmbătă la prânz, un meci de verificare pe terenul sintetic al Academiei de Fotbal “Gheorghe Hagi”, întâlnirea încheindu-se cu succesul formaţiei tulcene, scor 3-1.

Viitorul a început partida în forţă şi după doar două minute a deschis scorul prin Chirilă, care, servit de Durbac, a pătruns şi a înscris pe lângă portarul Pîrvu. Pauza i-a găsit pe constănţeni în avantaj minim, însă Delta avea să întoarcă soarta partidei în repriza secundă. În min.51 V. Creţu a profitat de o indecizie a portarului Popa şi a egalat, iar trei minute mai târziu fratele său, N. Creţu, şi-a trecut echipa în avantaj punctând din careul mic. Rezultatul final a fost stabilit de Costescu în ultimul minut, care a înscris după ce a driblat şi portarul.

FC Viitorul – Delta Tulcea 1-3

FC Viitorul: Popa (55 Buzbuchi) – Rusu (72 Militaru), Posteucă, Răvoiu, Olteanu (62 I. Lupu) – Florea (69 Dimcea), Banoti (65 Pavăl), Durbac (59 Cârstocea) – R. Lupu (72 Sandu), Hertu (36 Stanciu), Chirilă;

Delta Tulcea: Pîrvu – Peteleu, Mişilaricu, Grigorov, L. Ştefan – V. Creţu, Coconaşu, Mărginean, N. Creţu – Nanu, Borza. Au mai jucat: Olteanu, Macare, Postelnicu, Costescu, Andrei, Judeanu, Senin, Bratu, Horovei, Lucan şi Filip.

Au arbitrat: Gelu Dimaca – Cosmin Stoian, Sebastian Stoianof (toţi din Constanţa).

Sursa: academiahagi.ro