CF Brăila – Delta Tulcea 1-2 (0-1)

Delta a repurtat sâmbăta trecută o nouă victorie, în deplasare, în compania colegei de serie, CF Brăila. Meciul s-a disputat după canoane, respectiv două reprize a câte patruzeci şi cinci de minute.
În prima parte, antrenorul principal al oaspeţilor, Constantin Gache, i-a trimis în teren pe următorii: Olteanu – I. Andrei, Grigorov, Bogdan Scarlat (de la Buzău, via CSM Râmnicu Sărat), N. Creţu – Postelnicu, Coconaşu, Vaida, Mansur – Ciobanu şi R. Radu. Delta a început a doua repriză cu: Pârvu – V. Creţu, Mişelăricu, Macare, N. Creţu – I. Neagu, Postelnicu, Vaida, Mansur – Ciobanu şi R. Radu. Pentru oaspeţi au mai jucat Cristofan, Lintaru, I. Filip, Florea şi Niţor.
După o incursiune pe partea dreaptă a vârfului R. Radu, mingea respinsă ajunge la N. Creţu care, din şaptesprezece metri, şutează violent şi plasat, deschizând scorul: 0-1 (min. 44). Al doilea gol, cel al victoriei, avea să fie marcat de Florea (min. 87), agilul atacant profitând de o pasă-n adâncime şi trecând balonul peste portar: 0-2.
Antrenorul secund al tulcenilor, Cristea Rusu, ne-a declarat că se conturează, treptat-treptat, lotul cu care Delta va începe noul sezon în Liga a II-a.
Mâine, în localitatea Ovidiu, începând cu ora 11.00, formaţia tulceană va juca un meci de verificare cu Viitorul Constanţa.